×

Wstęp do tematu mostów protetycznych

Wstęp do tematu mostów protetycznych

Most protetyczny to jedna z form protetyki stałej, która umożliwia odbudowę braków w uzębieniu. Jest to rozwiązanie, które znajduje zastosowanie u pacjentów, którzy stracili jeden lub kilka zębów, a warunki w jamie ustnej pozwalają na osadzenie konstrukcji na zębach sąsiadujących. Mosty są alternatywą dla protez ruchomych i implantów. Składają się z koron protetycznych, które funkcjonują jako filary oraz z odbudowy zębów brakujących, nazywanych przęsłami. Ten rodzaj uzupełnienia protetycznego przyczynia się do przywrócenia pełnej funkcjonalności zgryzu, estetyki uśmiechu oraz komfortu życia pacjenta.

Rodzaje mostów protetycznych i materiały wykorzystywane przy ich produkcji

W stomatologii istnieje kilka rodzajów mostów, które różnią się konstrukcją, materiałem, z którego są wykonane oraz sposobem mocowania. Najpopularniejsze to mosty tradycyjne, mosty adhezyjne (wiązane), oraz mosty cantileverowe. Mosty tradycyjne opierają się na zębach filarowych, które znajdują się po obu stronach luki po brakujących zębach. Mosty adhezyjne stanowią mniej inwazyjną metodę i są stosowane, kiedy zęby sąsiadujące nie wymagają dużego opracowania. Cantileverowe z kolei, opierają się tylko na jednym zębie filarowym. Materiały wykorzystywane do produkcji mostów to przede wszystkim metal, ceramika, a także ich połączenia, czyli metaloceramika. Mosty metalowe są bardzo wytrzymałe, natomiast mniej estetyczne, dlatego częściej stosuje się je w nawierzchniach bocznych, mniej widocznych. Mosty ceramiczne wyróżniają się najlepszą estetyką i są najczęściej wybierane do rekonstrukcji uzębienia w strefie przedniej. Metaloceramika z kolei to połączenie wytrzymałości metalu z estetyką ceramiki, jest to kompromis między ceną a estetyką.

Przebieg leczenia i pielęgnacja mostów protetycznych

Proces leczenia protetycznego z wykorzystaniem mostów wymaga kilku wizyt u stomatologa. Na pierwszej wizycie oceniany jest stan zdrowia jamy ustnej pacjenta oraz planowane jest leczenie. Następnie przeprowadza się przygotowanie zębów filarowych, co często wiąże się z ich oszlifowaniem. Po pobraniu wycisków zębów, w laboratorium protetycznym wykonywany jest most na zamówienie, który później jest cementowany na stałe w jamie ustnej pacjenta. Pielęgnacja mostu protetycznego nie różni się zasadniczo od higieny naturalnych zębów. Wymaga ona jednak większej precyzji i regularności. Należy stosować nić dentystyczną z użyciem mostownicy, a także specjalne szczoteczki międzyzębowe pozwalające na dokładne usunięcie płytki bakteryjnej spod przęseł mostu. Należy także pamiętać o regularnych kontrolach stomatologicznych, które są kluczowe dla długotrwałości i prawidłowego funkcjonowania protetycznych uzupełnień zębowych.