×

Wypełnienia Kompozytowe – Nowoczesne Rozwiązania w Stomatologii

Wypełnienia Kompozytowe – Nowoczesne Rozwiązania w StomatologiiCzym są wypełnienia kompozytowe?

Wypełnienia kompozytowe to jedna z metod restauracji zębów zniszczonych przez próchnicę lub złamanych. Stanowią one popularną alternatywę dla amalgamek, ze względu na ich estetyczny charakter — kolor wypełnienia może być dobrany do koloru naturalnych zębów pacjenta. Materiał kompozytowy składa się z żywicy syntetycznej wzmocnionej drobnymi cząstkami wypełniacza, co nadaje mu trwałość i wytrzymałość. Technologia ta ewoluowała z upływem czasu, dając szerokie możliwości w odtworzeniu kształtu zęba, nadaniu mu naturalnego wyglądu oraz zapewnieniu satysfakcji pacjentom pod względem funkcjonalnym i estetycznym.

Procedura zakładania wypełnień kompozytowych

Wstawianie wypełnienia kompozytowego zazwyczaj wymaga tylko jednej wizyty w gabinecie dentystycznym. Procedura rozpoczyna się od znieczulenia odpowiedniego obszaru (jeśli jest to wymagane), a następnie usunięcia dotkniętej próchnicą części zęba. Ząb jest oczyszczany z bakterii i pozostałości tkanki, aby zapewnić optymalne warunki dla utrzymania wypełnienia. Po przygotowaniu zęba, na jego powierzchnię nakłada się warstwy materiału kompozytowego. Każda warstwa jest następnie utwardzana za pomocą specjalnego światła, dopóki nie zostanie odtworzona pełna struktura zęba. Po utwardzeniu, stomatolog kształtuje wypełnienie, tak aby pasowało do naturalnego kształtu zębów pacjenta, a następnie poleruje je, aby zapewnić gładką i naturalną powierzchnię.

Zalety i ograniczenia wypełnień kompozytowych

Zaletami wypełnień kompozytowych są przede wszystkim ich wysoka estetyka i zdolność do mimikry względem naturalnych zębów. Kompozyty pozwalają na minimalnie inwazyjne leczenie; usuwa się tylko tyle tkanki zębowej, ile jest konieczne do usunięcia próchnicy i osadzenia wypełnienia. Kompozyty mają także dobre właściwości adhezyjne, dzięki czemu mogą lepiej wspierać strukturę zęba, zmniejszając ryzyko jego złamania w przyszłości. Co więcej, są one wolne od rtęci, która występuje w wypełnieniach amalgamatowych i bywa przez niektórych uznawana za potencjalne zagrożenie dla zdrowia. Ograniczenia wypełnień kompozytowych są związane głównie z ich trwałością i odpornością na ścieranie, które mogą być nieco mniejsze niż w przypadku – na przykład – wypełnień porcelanowych czy innych technik stosowanych w protetyce. Materiały kompozytowe mogą być także podatne na przebarwienia, szczególnie u osób palących papierosy lub pijących dużo kawy lub herbaty. Mimo że nowoczesne materiały kompozytowe są coraz trwalsze, to jednak mogą wymagać wymiany po kilku lub kilkunastu latach, co jest ważne przy planowaniu długoterminowego leczenia stomatologicznego.